Dodane przez w Lis 8, 2013 w Kocham Kawę | 0 komentarzy

Czy picie kawy jest zdrowe

Czy picie kawy jest zdrowe

Statystyki od wielu lat pokazują, jak wielką popularnością na świecie cieszy się kawa – jest to drugi produkt pod względem ilości sprzedaży. A jednak ten czarny napar ma również wielu przeciwników. Wszystko to z powodu kofeiny, która w naturalny sposób występuje w kawie. Ten związek chemiczny ma działanie pobudzające i dodające energii, a według krążących opinii wpływające negatywnie na organizm. Warto przyjrzeć się temu, jak naprawdę wygląda kwestia kawy i zawartej w niej kofeiny.

Wiele osób ogranicza spożycie kawy ze względu na jej rzekome powodowanie chorób serca. Jest to jeden wielki stereotyp. Kofeina ani nie powoduje arytmii serca, ani też w żaden sposób nie wpływa na poziom cholesterolu. Jedynie osoby wrażliwe na działanie kofeiny mogą nieznacznie odczuć podniesione ciśnienie krwi.

W takim razie może kofeina, a tym samym kawa, powoduje osteoporozę? Tutaj prawdą jest tylko to, że, faktycznie, kawa wypłukuje nieco magnezu z organizmu człowieka. Nie są to jednak duże ilości, które mogłyby prowadzić do tak poważnych schorzeń. Kawa w żaden sposób nie wpływa więc na gęstość kości, a powstałe ubytki magnezu można łatwo i na bieżąco uzupełniać.

Wiele osób patrzy krzywo na kobiety w ciąży spożywające kawę. A trzeba zaznaczyć, że lekarze dawno już dowiedli, iż kawa w czasie ciąży – oczywiście w umiarkowanych ilościach – nie ma żadnego wpływu na rozwijające się dziecko. Te umiarkowane, bezpieczne, ilości to 1-2 filiżanki w ciągu dnia.

A co z kwestią uzależnienia od kofeiny? W przypadku kawy tak naprawdę w największym stopniu możemy czuć się uzależnieni od samego rytuału picia kawy (np. rano). Mimo to kofeina jest związkiem chemicznym, który ma właściwości uzależniające. Jest to jednak dość bezpieczne uzależnienie, gdyż w momencie odstawienie w organizmie nie dzieją się żadne negatywne reakcje, które pojawiają się podczas innego rodzaju uzależnień.

Jak widać, kawa jest nie tylko bardzo dobra, ale i bezpieczna dla człowieka. Oczywiście w umiarkowanych ilościach. Śmiało można sięgać po tren czarny napój mniej więcej 2 razy na dzień.

Skomentuj