Dodane przez w Lis 8, 2013 w Kocham Kawę | 0 komentarzy

Orzeźwiająca kawa frappe

Orzeźwiająca kawa frappe

W gorące dni najchętniej sięgamy po zimne, orzeźwiające napoje. Co zrobić więc z gorącą kawą, bez której trudno wyobrazić sobie dzień i rozmowy z przyjaciółmi? Rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy zamienić tradycyjną gorącą kawę na mrożone frappe, które nie tylko doskonale gasi pragnienie i orzeźwia, ale także zapewnia doskonały smak. Cena kawy mrożonej w kawiarniach może nieco wystraszyć, na szczęście prosto i szybko można przyrządzić ten orzeźwiający kofeinowy napój we własnym domu.

Co będzie potrzebne, by przyrządzić kawę mrożoną? Kawa, lód, dużo mleka, cukier i ewentualne dodatki. Najlepsza do frappe jest świeżo zaparzona kawa z ekspresu. Nie każdy jednak posiada to urządzenie – w takim wypadku można śmiało wykorzystać kawę rozpuszczalną. A jak wygląda kwestia mleka? Niewątpliwie najlepsze walory smakowe zapewni mleko tłuste. Osoby, które wolą jednak unikać takiego wariantu ze względu na wysoką kaloryczność, mogą zastąpić takie mleko chudym, a nawet wodą – choć ostatni sposób straci wiele ze swojego smaku. Uważajmy na to, by nie dodać do kawy zbyt dużej ilości kostek lodu – może to grozić zbyt wodnistym produktem końcowym.

Napar kawowy, lód i mleko (opcjonalnie wodę) mieszamy ze sobą za pomocą shakera – jeśli go nie posiadamy, możemy po prostu poczekać, aż kostki lodu rozpuszczą się w kawie i dopiero wtedy dodać mleko. Tak stworzona kawa może być dopiero początkiem, pewną bazą. Można bowiem bawić się jej smakiem, dodając różne inne produkty. Kawa mrożona smakuje wprost wybornie z dodatkiem bitej śmietany oraz lodów (najlepiej waniliowych albo śmietankowych). Lody można dodać albo bezpośrednio do szklanki z nalaną już kawą, albo jeszcze na etapie shakera – wtedy będą one rozpuszczone podczas serwowania. Inne dodatki, które doskonale komponują się z frappe, to zmiksowane owoce (np. brzoskwinie, banany), alkohol oraz smakowe syropy, które dodaje się także do tradycyjnej, gorącej kawy. Kawę mrożoną najlepiej podawać w długich szklankach wykonanych z grubego przeźroczystego szkła.

Skomentuj