Dodane przez w Lis 8, 2013 w Kocham Kawę | 0 komentarzy

Sztuka parzenia espresso

Sztuka parzenia espresso

Kawa espresso jest jedną z najbardziej popularnych w Polsce. Stworzenie idealnej włoskiej kawy espresso jest formą sztuki. Poza samym parzeniem istotne jest naczynie przeznaczone na ten napój. Kawę tę należy serwować w małej, porcelanowej i grubej filiżance. Nie dość, że filiżanka ma niewielkie rozmiary, to jeszcze zalewa się ją naparem jedynie do połowy.

Samo naczynie to jednak zbyt mało, by móc cieszyć się prawdziwym espresso. Jeszcze ważniejsze są detale, na które trzeba zwracać uwagę podczas procesu parzenia. A jest to odpowiednie mielenie ziaren, przygotowanie kawy do parzenia, czas parzenia i stworzenie właściwej pianki. Każdy z tych etapów jest równie istotny.

Ziarna kawy (palonej na styl włoski) należy zmielić bezpośrednio przed wykonaniem kawy (mielimy tylko tyle ziaren, ile będzie nam w danej chwili potrzeba). Nie można zmielić ziaren zbyt drobno – ich struktura powinna przypominać cukier waniliowy. Na jedną porcję espresso należy użyć ok. 7 g zmielonej kawy (jakieś 50-60 ziaren), dobrze ubitej w kolbie ekspresu. Woda powinna być wcześniej przefiltrowana, a jej temperatura podczas parzenia powinna wynosić ok. 900C. Ciśnienie trzeba ustawić na 10-15 barów, z kolei czas parzenia powinien zmieścić się w zakresie 25-30 sekund. Taki sposób parzenia odwdzięczy się idealną i mocną pianką.

Skomentuj