Dodane przez w Lis 8, 2013 w Kocham Kawę | 0 komentarzy

Tradycja picia kawy

Tradycja picia kawy

Kawa to napój o szczególnym charakterze. Jest ona spożywana niemal w każdym zakątku ziemi. Ba, jest to produkt o bardzo wysokim wskaźniku sprzedaży. A jednocześnie w każdym kraju społeczeństwo podchodzi nieco inaczej do tego czarnego napoju, tworząc swoją lokalną kulturę picia kawy. W niektórych państwach kawa jest traktowana jako produkt, którym należy się delektować, którego podanie to cały skomplikowany rytuał, z kolei gdzie indziej kawę wypija się szybko, niemal w biegu. Pewne tradycje picia kawy bywają zapożyczane z innych państw, zwłaszcza z Włoch, gdyż to właśnie Italia jest uważana za europejską kolebkę kawy.

Kultura picia kawy składa się z wielu elementów. Są to przede wszystkim najchętniej wybierane w danym kraju gatunki kawy, sposoby jej parzenia, serwowania oraz spożywania. Największy wpływ na kulturę picia kawy w Europie mają włoskie zwyczaje. Są to przede wszystkim włoskie rodzaje kaw, tak popularne w całej Europie. Co najciekawsze, we włoskich restauracjach to głównie turyści zamawiają te wersje czarnego napoju. A chodzi tu o takie rodzaje, jak cappuccino, macchiato czy espresso. Jeszcze nie dawno tego typu kawy można było dostać jedynie w kawiarni, obecnie nawet niewielkie, przeznaczone do użytku domowego ekspresy do kawy są w stanie zaserwować takie specjały.

Zgodnie z włoską kulturą picia kawy, spożywanie tego czarnego napoju trudno jest nazwać rytuałem. Nie ma tu delektowania się kawą. Jest natomiast szybka i mała kawa po przebudzeniu, następnie szybka kawa w drodze do pracy. Włoska kawa serwowana jest ponadto w małych filiżankach, które i w Polsce zyskują coraz większą popularność, choć nadal najczęściej wykorzystywane są do przyrządzania espresso. Ponadto włoska kawa jest serwowana w temperaturze idealnej do natychmiastowego wypicia. Inaczej jest w polskiej kulturze – Polacy uwielbiają powoli delektować się smakiem gorącej kawy, zwłaszcza w mroźne dni.

Kultura picia kawy to proces, który stale przechodzi ewolucję. Jakby jednak nie podchodzić do tego czarnego naparu, to zawsze będzie on jednym z najczęściej spożywanych napojów na całym świecie.

Skomentuj